22 листопада
Завантажити ще

Рейтинг петицій: перейменувати Азовське море, скасувати мікрокредити, перейти з кирилиці на рутенію

Рейтинг петицій: перейменувати Азовське море, скасувати мікрокредити, перейти з кирилиці на рутенію
Фото: pixabay.com/president.gov.ua

Якщо під ялинку 31 грудня ми загадуємо милі та романтичні мрії, то цілий рік думаємо про речі актуальні, практичні та приземлені. З 2015 року українці отримали можливість висловлювати свої побажання до влади у системі електронних петицій. І хоч практичний вихід від таких старань фактично нульовий, традиція прижилася.

«КП в Україні» вирішила подивитись, про що просив народ президента Володимира Зеленського у 2021 році.

Дискримінація українців – очевидна. Тож і не підтримали. Фото: Скрін president.gov.ua

Дискримінація українців – очевидна. Тож і не підтримали. Фото: Скрін president.gov.ua

Покарайте за карантин

Одними з центральних тем на сайті петицій стали, звичайно ж, карантин та вакцинація. Зважаючи на те, що вимоги висувалися в одному руслі, активізувалися противники протиепідемічної кампанії. Вони вимагали скасування обмежень, обов'язкових щеплень від коронавірусу і навіть запровадження кримінальної відповідальності за примусову вакцинацію.

Паралельно йшла тема відносин України з Росією, і також у досить агресивному руслі. Петиція скандально відомого активіста Сергія Стерненка про повну заборону в'їзду громадянам Росії в Україну набрала понад 25 тисяч підписів за 10 днів. У відповіді президента йдеться, що пропозиція надіслана на розгляд Кабміну, СБУ та РНБО. Також на сайті офіційного інтернет-представництва президента можна знайти петиції про запровадження візового режиму для росіян, оподаткування їх в'їзним податком у сумі 18 000 грн, розрив дипломатичних відносин з РФ. Найрадикальніші громадяни підписувалися під петицією побити горщики з усіма країнами світу, які недостатньо критикують Росію. Щоправда, потрібної кількості голосів вона не набрала.

Третій за популярністю економічний блок, де українці пропонують власні шляхи виходу з газової кризи, вчать, як приборкати інфляцію та девальвацію. Наприклад, припинити збільшувати кількість грошей у обороті, а кому не вистачає готівки, «нехай укладають бартерні угоди, а кредити беруть лише товарами».

Втім, низка тем, які порушували автори петицій, вказують, що є й інші болючі точки.

Приберіть самокати

Цій проблемі присвячені відразу п'ять чи шість петицій - за точний підрахунок не ручаємося, але резюме одне: у країні необхідно навести лад з так званими самобалансуючими засобами пересування – це електросамокати, мопеди, гіроскутери, моноколеса та ін.

Одні пропонують видворити їх із тротуарів на дорогу, інші просто заборонити, треті – придумати хоч що-небудь, щоб убезпечити пішоходів.

Щось уже вигадано. У першому читанні Рада ухвалила законопроект, яким увесь цей напівтранспорт хочуть відправити на узбіччя доріг. Але для другого читання дуже багато заперечень від експертів: будь-яка вибоїна на дорозі для колеса самоката або моноколеса загрожує аварією. Водія може викинути під колеса машин, що будуть їхати поруч.

Експерт з безпеки дорожнього руху Володимир Зайченко вважає, що єдиний вихід – це обладнати велодоріжки за рахунок пішохідних зон та, самозрозуміло, за рахунок пішоходів.

– На проїжджій частині не можна, наші дороги перевантажені автомобілями. Дорогою обладнання велодоріжок на тротуарах пішла Німеччина, хоча там тротуари теж вузькі, - каже експерт.

Утихомирте нотаріусів

Декілька петицій стосуються нотаріальних розпоряджень. Їх, мабуть, склали люди, які зіткнулися з кредитами.

«Прошу зупинити безконтрольне блокування банківських карток та рахунків без рішення суду. Приватні нотаріуси роблять розпорядження, а виконавча служба без перевірок блокує всі, навіть зарплатні рахунки», - пише один із авторів петиції.

- Нотаріальне розпорядження справді має силу судового рішення. Але його можна накладати лише на договори, які укладалися за участю нотаріусів. У кредитних чи іпотечних документах нотаріуси зазвичай не беруть участь. Проте колектори, перекуповуючи борги, це ігнорують та вдаються до нотаріального розпорядження. Досить поширене порушення, – каже адвокат Олексій Сиротін.

Ліквідуйте мікропозики

«Шановний президенте України Володимире Зеленський! Я прошу вас закрити та анулювати ліцензії всіх мікропозик… Це приватні контори, які лише працюють на себе, і на них немає управи…»

Ліквідувати мікропозики - це дурість

Це інша кредитна історія, коли невеликий борг за умови незначної затримки зростає до величезних розмірів, і позичальник потрапляє в руки колекторів.

– Ліквідувати мікропозики – це дурість, – вважає економічний експерт Олександр Охріменко. - Вони існують у всіх країнах, потрібно правильно ними користуватися. Брати кредити ніхто не примушує. Це добровільна справа. Але в нас люди беруть, а потім не можуть чи не хочуть віддавати. І бідкаються, що їм ускладнюють життя.

Упорядкуйте транспорт

Автор петиції просить президента зобов’язати перевізників оновити свій автопарк. Змінити старі «Газелі» та «Богдани» на сучасні автобуси з кондиціонерами та комфортними умовами для пасажирів. У списку є ще кілька схожих петицій.

Мабуть тут без коментарів. Громадський транспорт – це компетенція не президента, а місцевої влади. А вони постійно говорять про нерентабельність та необхідність підвищувати плату за проїзд.

Скасуйте домашні завдання

Такі петиції батьки подають не перший рік, посилаючись на досвід європейських країн. Цього року авторка просить виділити для самостійної роботи учнів перший чи останній урок. Або «вигадати спосіб не ставити домашніх завдань рідним учнів, які часто не вміють або не мають часу, щоб правильно навчити дитину».

Шеф-редактор порталу «Освітня політика» Віктор Громовий вважає, що тема не є актуальною.

- Останні п'ять років ставиться питання, що школа має стати місцем, де дитиною опікуються та годують. Тим часом сім'я – це повноправний учасник навчального процесу, і вона має мотивувати дитину до розвитку, а не дбати лише про те, щоб вона отримувала менше навантажень, – висловлює думку експерт.

Дайте народу безкоштовний футбол

Декілька петицій – це протест проти трансляції популярних спортивних змагань на платформі Megogo, яка мало того, що платна, але ще й недоступна у селах та для людей без смарт-телевізорів.

З метою пропаганди здорового способу життя автори вимагають транслювати матчі та популярні змагання на державних каналах.

«Фубол має бути безкоштовним та об'єднувати країну!» - Вимагає автор однієї з петицій.

Дозвольте подарувати 1000 гривень

В останній місяць просто обвал петицій, де українці просять дозволити їм витратити «коронавірусну» тисячу на користь нужденних. Просять перерахувати у фонд дітей зі спинальною м'язовою атрофією, онкохворих дітей, у фонд інвалідів, дитячий будинок або на допомогу армії.

«Фінансовий стан сім'ї не дозволяє займатися благодійністю, але на ці гроші ми не розраховували і хочемо передати їх тим, кому важче, ніж нам», - пише одна з авторів.

Поки що жодна з таких петицій не набрала потрібної кількості голосів, тому реакції президента немає.

Найнезвичайніші

Петиція Сергія Стерненка набрала потрібну кількість голосів. Фото: Скрін president.gov.ua

Петиція Сергія Стерненка набрала потрібну кількість голосів. Фото: Скрін president.gov.ua

Заснувати інститут негромадянства

Є на цю тему кілька петицій. Автори пропонують позбавляти нелояльних до України громадян виборчого права, права працювати на держслужбі та служити у поліції. За якими критеріями визначатимуть «негромадян», не йдеться.

Задушити олігархів податками

Президенту пропонують внести до Ради законопроект, який дозволить збільшити для олігархів податки до 60%. Потрібно розуміти, від доходу. Такий самий оброк заснувати для комерсантів, які розробляють надра.

Відправити Тимошенко послом до Гондурасу

У петиції не йдеться, чому Юлії Володимирівні хочуть доручити таку місію. Але петиція набрала понад 25 тисяч голосів.

Як низько впав Темний Лорд. Адже був правою рукою Імператора Всесвіту. Фото: Скрін president.gov.ua

Як низько впав Темний Лорд. Адже був правою рукою Імператора Всесвіту. Фото: Скрін president.gov.ua

Призначити Дарта Вейдера прем'єр-міністром

Той самий випадок, що з Тимошенко: жодних обґрунтувань. Просто сказано, що очолювати уряд має темний лорд. Ідея теж знайшла понад 25 тисяч прихильників.

Перейти з кирилиці на рутенію

Завдання складніше переходу на латиницю. Рутенія – це назва шрифтів та шрифтових гарнітур, створених професором Василем Чебаником на основі традицій часів Київської Русі та козацьких рукописів. Така собі вигадлива в'язь, доступна тільки каліграфам.

Перейменувати Азовське море на Медузове

Явно написана слідами відпустки: «…Азовське море втрачає свою лікувальну силу та актуальність назви «Азовське».

Його потрібно перейменувати на реально підходяще для своєї природної тематики», - пише автор після зустрічі з медузами. Підтримка лише 18 голосів.

За п'ятий день доплачувати

Автор просить змінити кількість робочих днів для професій із низькими зарплатами. «Даром» можна орати 4 робочі дні, а за 5-й робочий день потрібно платити у півтора раза більше. Ідею підтримали 200 людей.

КОМЕНТАРІ ФАХІВЦІВ

Тарас Загородній. Фото:facebook.com/taras.zahorodniy/photos

Тарас Загородній. Фото:facebook.com/taras.zahorodniy/photos

Петиції, які набрали 25 000 і більше голосів, отримують від президента відповідь, але як правило вона зводиться до цитування законів і обіцянці передати в іншу інстанцію. Проте інститут петицій продовжує жити і не втрачає популярності. Чому, ми запитали у політологів.

Тарас Загородній, політтехнолог:

– Це потрібно, щоб випускати пару. Люди пишуть петиції, вважаючи, що роблять свій внесок у державну політику і що їх голос щось може змінити. Корисна для влади гра у демократію. Якби я був при владі, я теж її продовжував би.

Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього:

Ігор Попов. Фото: facebook.com/igor.popov.5283/photos

Ігор Попов. Фото: facebook.com/igor.popov.5283/photos

– Народ має право звернути увагу влади на проблему. Якщо на петицію немає прямої реакції, вона може висловитися потім як прийняття нових законів і підзаконних актів.

Я знаю, що в Офісі президента та в уряді моніторять петиції. І в особистому спілкуванні з піарниками неодноразово чув: а якби була петиція, скільки б вона набрала голосів? Може, варто запустити петицію? Це необхідний суспільству інститут.