22 листопада
Завантажити ще

У ЄС відреагували на відмову РФ постачати газ Польщі та Болгарії

У ЄС відреагували на відмову РФ постачати газ Польщі та Болгарії
Фото: KACPER PEMPEL/REUTERS

Заява « Газпрому » про припинення постачання газу Польщі та Болгарії в односторонньому порядку є черговою спробою Росії використати газ як інструмент шантажу. Це невиправдано і неприйнятно, зазначила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.

- Це вкотре показує ненадійність Росії як постачальника газу. Ми готові до такого сценарію. Ми знаходимося в тісному контакті з усіма державами-членами. Працюємо над тим, щоб забезпечити альтернативні поставки та максимально можливі рівні зберігання по всьому ЄС, - наголосила голова ЄК.

Вона додала, що держави-члени розробили плани на випадок непередбачених обставин саме для такого сценарію, і всі держави «працювали у координації та солідарності».

- Зараз відбувається засідання координаційної групи щодо газу. Ми намічаємо нашу скоординовану відповідь ЄС. Ми також продовжимо роботу з міжнародними партнерами, щоб забезпечити альтернативні потоки. І я продовжуватиму працювати з європейськими та світовими лідерами для забезпечення безпеки енергопостачання в Європі. Європейці можуть бути впевнені, що ми єдині та повністю солідарні з державами-членами, які зіштовхнулися із цією новою проблемою. "Європейці можуть розраховувати на нашу повну підтримку", - підсумувала фон дер Ляйєн.

У свою чергу у Польщі заявили, що відмова від російського газу відбулася «швидше, ніж передбачалося» - в нормальних умовах газовий контракт із "Газпромом" мав скінчитися у грудні цього року.

– Ми готувалися до цього шість років, – заявив уповноважений уряду з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Петро Наїмський  у ефірі польської радіостанції RMF FM.

Він додав, що у Гданську для прийому зрідженого газу (ЗПГ) буде встановлено плавучий термінал. Це дасть Польщі додатково 6 млрд куб. м газу. Проект планувалося запустити у 2027 році, але тепер його хочуть прискорити та запустити термінал до 2025 року.

Також у жовтні поточного року планується запустити газопровід із Норвегії потужністю 10 млрд куб. м.

- Якщо не буде якогось катаклізму, то за передбачуваних умов постачання газу до Польщі гарантовано, – додав Наїмський.

Історія питання

«Газпром» заявив, що з 27 квітня офіційно зупиняє постачання до Польщі та Болгарії через їхню відмову платити в рублях – саме цього наприкінці березня зажадав Путін.

У відповідь у Єврокомісії заявили, що оплата в рублях буде вважатися обходом запроваджених проти Росії санкцій, і зазначили, що платежі за контрактами, які передбачають оплату в євро чи доларах, мають здійснюватись у цих валютах.

На даний момент платити в рублях погодився уряд Угорщини.

Новини по темі: Газ Єврокомісія Газпром