22 листопада
Завантажити ще

Військові експерти про обстріли: що очікує Україну найближчим часом

Військові експерти про обстріли: що очікує Україну найближчим часом
Фото: REUTERS/Mykola Synelnykov

Росія продовжує показувати свій звірячий оскал. Зранку 10 жовтня Україна зазнала наймасованого ракетного обстрілу з початку повномасштабного російського вторгнення. Окупанти випустили 84 ракети та 24 дрони- камікадзе по українських містах, зокрема, по столиці – Києву. 43 ракети і 13 дронів - збито! Та все ж внаслідок удару 11 осіб загинули, ще 87 - отримали поранення.

Російський президент Володимир Путін обіцяє «повторити», його білоруський колега-посіпака Олександр Лукашенко вихваляється розгортанням спільного з Росією регіонального угруповування

Чого чекати Україні найближчим часом? «КП в Україні» поспілкувалася з військовими та політичними експертами.

«Калібри» вичерпуються, а ракет типу Х-555 – ще дуже багато

В ГУР повідомили, що ракетні удари по Києву та інфраструктурі українських міст Росія планувала ще з початку жовтня. З цією метою 8 жовтня на аеродром «Оленья» (Саратовська область) з аеродрому «Енгельс» Кольський півострів) перебазували сім стратегічних бомбардувальників Ту-160 з крилатими ракетами Х-101 та вивели 6 носіїв крилатих ракет з 40 ракетами «Калібр» у Севастополі

Цього разу росіяни використовували виключно так звані високоточні ракети типу Х101 і Х505.

- На жаль, очікувати, що у росіян вичерпаються запаси таких ракет – марна справа. «Калібрів» - так, у них залишилось мало, виключно морського базування. Але таких ракет, як Х-101 та Х-555, дуже багато. Х-555 - модернізована радянська ракета, у якої збільшена головна частина і дальність польоту. Вона летить на 2500  кілометрів. Ракета Х-101 летить на 1500 кілометрів. Цих ракет ще дуже багато, і вони будуть літати до останнього дня війни. До цього потрібно бути готовими, - каже воєнний експерт Олег Жданов і звертає увагу на попередження української розвідки, що Росія може повторити масований ракетний удар по Україні під вечір або в ніч на 11 жовтня.

За словам Жданова, загрозу для України представляють й іранські дрони типу «Шахед», які в РФ стали «Геранью». Такі «пташки» можуть бути випущені з Росії і долетіти до будь-якого міста України.

- Офіційні ТТХ цих дронів достовірно не відомі. Але маємо інформацію, що вони можуть долітати на відстань до 1-2 тисяч кілометрів, - розповідає Жданов.

Воєнний експерт звертає увагу, що Україні конче необхідне ПРО.

- Той факт, що наше ППО знищило майже половину випущених ракет, - прекрасний показник! Адже ППО має дуже обмежені можливості для збивання ракет. Якби ми мали систему ПРО, то говорили б про ККП 70-80%. Але у нас немає ПРО. А західні партнери зволікають. Німеччина обіцяла ще в вересні надати системи ПРО, на календарі вже майже половина жовтня - нічого не отримали, - зауважує Жданов.

За його словами, 2-3 батареї ПРО вистачило б, щоб закрити небо над Києвом. А ось для захисту всього українського неба знадобиться з сотня систем ПРО.

Лукашенко буде брязкати зброєю

На фоні масованого ракетного обстрілу Росією України з залякуванням вирішив виступити президент Білорусі Олександр Лукашенко. 10 жовтня він заявив про розгортання спільного з російськими військами регіонального угруповання. Зазначимо, що напередодні українська розвідка заявляла, що Путін всіма правдами і неправдами намагається втягнути білоруського лідера у відкриту війну проти України.

Чи означає сьогоднішня заява Бацьки, що він прогнувся перед Путіним і таки наважиться кинути свою армію проти України.

- Я особисто дуже сумніваюсь, що найближчим часом Лукашенко вступить у відкриту війну проти України. Ми поки що не бачимо передумов для цього. Немає розгортання військ, підтягування необхідної для повномасштабного вторгнення кількості техніки. Російсько-білоруські навчання поблизу наших кордонів – так, можуть проводитись, будуть брязкати зброю, не більше, - аналізує військовий експерт Роман Пономаренко.

Не сприяє відкритому вторгненню і складна болотиста і лісиста місцевість.

- Зважайте і на той факт, що за останні сім місяців війни ми змогли суттєво укріпити оборону на півночі країни. Виросли і зміцніли обороні споруди, заміновано дороги, зірвано мости, в прикордонних з Білоруссю регіонах розташована значна кількість наших військ - все це  дозволить спинити і відбити наступ білоруських військ, якщо вони все-таки ризикнуть піти, хоча, повторюсь, я дуже в цьому сумніваюсь, - каже Роман Пономаренко і звертає увагу ще й на психологічний фактор. – Білоруські військові бачать, як ми нищимо російські війська на сході і півдні країни. Вони бачать, якою технікою і зброєю ми користуємось, і розуміють, з якою технікою і зброєю їх можуть послати в бій. Гарматним м’ясом навряд чи захотять стати.

Про низький моральних дух білоруських військових повідомила і головна редакторка білоруського ресурсу «Хартія 97» Наталія Радіна. В ефірі радіо «НВ» вона повідомила, що, за наявною у неї інформацією, у разі якщо Лукашенко дасть наказ білоруським солдатам йти проти України, то 7 з 10 бацькових воїнів готові здатись в полон, переступивши україно-білоруський кордон. 

В тему

Росія обстрілювала Україну фейками

В Центрі протидії дезінформації повідомили, що 10 жовтня Росія не лише обстрілювала українські міста ракетами, але і намагалася підірвати стійкість нашого духу величезною кількістю дезінформаційних повідомлень.

В інформаційний простір та соціальні мережі вкидалась така деза:

  • «Володимир Зеленський був евакуйований з Києва».
  • «Почався наступ з території Республіки Білорусь».
  • «Одночасно з ракетними ударами почався наступ рашистів по всій лінії фронту».
  • «В Україні було повністю знищено усю інфраструктуру».
  • «Почалась масова евакуація співробітників посольств в Україні».

 «Не піддавайтеся паніці, слухайте поради державних органів і довіряйте інформації лише з перевірених джерел!» - закликали в Центрі протидії дезінформації.