25 листопада
Завантажити ще

Далека Африка: як і навіщо Україні потрібно зробити її близькою та дружньою

Далека Африка: як і навіщо Україні потрібно зробити її близькою та дружньою
Фото: REUTERS

На африканському напрямі української зовнішньої політики сьогодні відбуваються складні процеси. З одного боку, Україна налагоджує відносини з деякими африканськими державами, про що свідчить нинішній візит міністра закордонних справ Дмитра Кулеби до Малаві, Замбії та Маврикію. Там, під час свого турне, він веде переговори про розвиток двосторонніх відносин. З іншого боку – такі країни, як Малі та Нігер, під вплив Росії розірвали дипломатичні відносини з Україною. Натомість Нігер у травні цього року урочисто відкрив Центр російської мови та культури у своїй столиці – Ніамеї.

Чим же така важлива Африка у світі, що за неї йде така серйозна боротьба, - у матеріалі Коротко про.

Роль Африки у світі - зростає

Після розпаду СРСР усі дипломатичні установи на африканському континенті успадкувала Москва. Зараз же під час російської агресії між Україною та Росією розгорнулася справжня битва за прихильність Африки. За останні два роки глава українського МЗС Дмитро Кулеба здійснив чотири турне та відвідав 12 країн Африки, російський міністр закордонних справ Сергій Лавров – чотири турне та 14 країн.

До повномасштабного вторгнення Україна мала посольства лише в десяти з 54 країн Африки. За майже два роки війни Україна зробив великий крок у збільшенні та налагодженні контактів із африканськими країнами. Українське МЗС анонсувало відкриття 10 нових посольств на африканському континенті. Багато країн отримали від нас сотні тисяч тонн зерна у рамках ініціативи Grain from Ukraine. Але в МЗС України кажуть, що росіяни намагаються "ставити палиці у колеса" та відслідковують будь-яку активність української дипломатії.

Як пояснює ВВС, причина протистояння полягає у ролі Африки, яка на міжнародній арені постійно зростає. 54 африканські країни становлять 28% зі 193 учасників ООН, і голосування іноді перетворюються на боротьбу за підтримку Африки. Для України важливим є голосування Африки в ООН за резолюції, які підтримують цілісність нашої країни. Зазвичай, за подібні резолюції в Генасамблеї голосує трохи більше 50% африканських держав, інші переважно утримуються.

- Африка нам важлива з кількох точок зору. По-перше, це додаткові голоси за нас на міжнародній арені від країн Глобального Півдня. А це легітимність та їх підтримка не лише Заходом, а й Африкою. Окрім цього – це розширення нашої геополітичної присутності та ролі на «чорному континенті». І наша присутність в Африці – це наш актив щодо інших держав, – розповів Коротко про експерт-міжнародник Олег Саакян.

Гана, Ліберія, Нігер та Кот-д'Івуар у 2022 році приєдналися до Кримської платформи, метою якої є повернення Криму під контроль України. А Кенія, Ліберія, Марокко та Туніс увійшли до групи з оборони України ("Рамштайн"). 10 країн підтримали вилучення Росії з Ради ООН з прав людини, 15 – за стягнення з Росії репарацій у резолюції ГА ООН у листопаді 2022 року.

За «чорний континент» треба боротися

Низка африканських країн - серед лідерів за темпами економічного зростання у світі. Це величезний та молодий споживчий ринок. За даними Світового банку, в Африці зосереджені шість із десяти економік, що швидко ростуть: Гана, Ефіопія, Кот-д'Івуар, Джибуті, Сенегал і Танзанія. Важливим сигналом є створення Африканської континентальної зони вільної торгівлі, що охоплює весь континент, і в перспективі це дозволить сформувати спільний ринок товарів і послуг, спростити торгівлю.

Розширення експорту українських товарів та послуг до Африки може значно послабити повоєнну економічну кризу та стати важливим чинником майбутнього зростання. Тому слід збільшувати дипломатичну присутність в Африці та стимулювати активність українських компаній на континенті.

Багато країн шукають альянс із Африкою

За даними ООН, чверть населення світу житиме в Африці до 2050 року. До 2050 року робоча сила в Африці має збільшитися на 796 мільйонів, тоді як у Європі та Китаї показник спаде, а в Індії, Північній та Південній Америках помірно зросте. Африка стане домівкою для найбільшої у світі частини населення працездатного віку.

Тут зосереджені поклади мінеральних ресурсів, які відіграють важливу роль для технологічних виробництв. Тому провідні держави світу, як Китай, Індія, Бразилія, Туреччина, близькосхідні країни, намагаються завоювати позиції на континенті, який раніше мав тісні відносини переважно з ЄС і США.

"Багато країн шукають альянс з Африкою. Тут великий ринок і молоде населення. Україна не повинна залишатися осторонь. Африка відкрита до нових партнерів", - зазначає професор Нігерійського інституту міжнародних відносин Ефем Убі. Україна може допомогти африканським країнам у сфері продовольчої безпеки, навчання, кібербезпеки, цифровізації держпослуг, фармацевтики.

Росія все ще має великий вплив на "чорний континент"

Основним же завданням російської дипломатії стало запобігти приєднанню до санкцій країн Африки, Азії та Латинської Америки, отримання підтримки, поширення на них антизахідної та антиукраїнської пропаганди. Як повідомляє ВВС, у багатьох країнах Африки Росію сприймають як єдиного спадкоємця СРСР, який раніше підтримував їх. Ностальгія зближує з Росією країни, де правлять партії, що виникли з лівих визвольних рухів, наприклад, ПАР, Намібія, Алжир, Уганда.

Другий чинник – антизахідні настрої, поширені через претензії щодо часів колоніалізму, Холодної війни, воєн в Іраку та Лівії. "Деякі країни не підтримують Україну чи підтримують війну не тому, що щасливі через вторгнення, вони висловлюють так невдоволення Заходом. І вони бачать Захід та Україну як одне ціле", - пояснює аналітик Центру безпеки та миротворчості в Гані Адіб Саані.

Зрештою, багато країн зацікавлені в економічній співпраці з Кремлем. Росія постачає зерно та добрива, а також є найбільшим постачальником зброї в Африці: її купують Алжир, Єгипет, Ангола, Нігерія, Судан, Ефіопія, Уганда. Африканські країни цікавляться можливостями РФ в атомній енергетиці - "Росатом" з липня 2022 будує АЕС Ель-Дабаа для Єгипту. РФ посилює позиції в інфопросторі через відкриття агенцій Sputnik Afrique та Sputnik Africa.

І як результат - жодна країна Африки не запровадила санкції проти Росії, не підтримала спецтрибунал щодо розслідування російських злочинів.

- Африканський континент зараз є «золотим дном» для Росії для отримання нею нелегальних, «темних» доходів. Ряд країн, підконтрольних їй в Африці, дають Кремлю як прямі гроші, так і можливість добувати цінні матеріали – золото, алмази та інші корисні копалини. Тільки одного золота Росія вже отримала від них більш ніж на 2,5 мільярда доларів. Тож витіснення Росії з африканських країн – це питання геополітичного престижу України. І зменшення можливостей Росії поповнювати свої ресурси для ведення війни у ​​нашій країні, – вважає Олег Саакян.