4 грудня
Завантажити ще

Експерти про військового омбудсмена: він має бути з військового середовища, щоб розуміти проблеми зсередини

Експерти про військового омбудсмена: він має бути з військового середовища, щоб розуміти проблеми зсередини
Фото: mil.in.ua/

Міністр оборони України Рустем Умєров повідомив, що в країні з'явиться військовий омбудсмен, завдання якого - займатися захистом прав військовослужбовців, резервістів, а також членів їхніх сімей. "Президент доручив підготувати презентацію цього законопроєкту, і вже незабаром ми винесемо цей документ на розгляд депутатів Верховної Ради", - додав Умєров.

Журналіст Коротко про дізнавався в експертів, чим повинен і чим буде займатися новий високопосадовець.

Іван Тимочко, військовий експерт:

- Це потрібний інститут, тому що ми знаємо, що є прогалини у захисті військових. Є ціле управління в Міноборони, але на місцях немає його представництв. Військовий омбудсмен повинен у цьому допомогти, додатково моніторити порушення. Військової прокуратури вже немає, і цим має хтось займатися.

Але найголовніше, омбудсменом має бути людина з військового середовища, яка зсередини розуміє всі проблеми військових та кон'юнктуру порушень. Щоб не було так, що всі солдати – гнані, а всі командири – погані, чи навпаки. Омбудсмен має чітко розуміти всі ці перекоси.

Тарас Загородній, політолог:

- Важливе питання не так введення інституту військового омбудсмена, як відсутності у країні військової юстиції. У нас уже ліквідували військову прокуратуру, яка займалася питаннями захисту військових, а отже, і військову юстицію. А це погано, бо солдата не може судити цивільний суд – надто різні умови та норми застосування права.

Омбудсмен займатиметься лише скаргами, а як він зможе впливати на порушення? Ніяк. Окрім цього, наразі розгляд порушень прав військових покладено на Держвне бюро розслідувань (ДБР). Але ж це цивільний інститут, а не військовий, і будь-який командир може не пустити його представників на розташування своєї частини. Як бути? Те саме стосується і військового омбудсмена.

Олександр Коваленко, військовий експерт:

– Щодо наших військових скоюються правопорушення – коли командири дають неправомірні накази, які іноді навіть закінчуються загибеллю. Це потребує розслідування. Є корупційні схеми та навіть елементи шантажу щодо військових. І все це має бути розслідувано та отримати свою оцінку. Тобто розширення функціоналу захисту військових однозначно необхідне, але сьогодні незрозуміло, що конкретно покладатиметься на військового омбудсмена.

Загалом юридичний захист прав військових має бути пріоритетним для країни. Нікого не хочу образити, але наразі військовий – це професія №1 у країні. На них покладено основний тягар захисту країни. А це означає, що вони теж потребують захисту. І це стосується різних галузей – військової, соціальної, цивільної. Військовий має бути повністю впевнений у своєму захисті незалежно від того, на фронті він чи у цивільному житті. Те саме стосується і наших військовополонених. Тобто захист має бути багаторівневим.