В Азії знову розгорається застарілий конфлікт між Індією та Пакистаном. 23 квітня 2025 року Індія оголосила про припинення дії Договору про Індійські води, підписаного в 1960 році та регулюючого розподіл вод річки Інд та її приток між Індією та Пакистаном. А Пакистан заявив, що це означатиме початок війни. Що є причиною конфлікту, чому ворогують ці дві країни і до якої катастрофи це може призвести – у матеріалі Коротко про.
Причиною цього загострення став інцидент 22 квітня цього року, коли 4 терористи в Індії біля кордону з Пакистаном у спірному районі Кашмір розстріляли 26 туристів, серед яких було 25 індійців та один громадянин Непалу. Очевидці розповідають, що нападники запитували у туристів, індуїсти вони чи мусульмани, - і індуїстів розстрілювали. Вони пощадили лише одну жінку з маленькою дитиною. Її чоловіка вбили. Відповідальність за теракт на себе взяла визнана в Індії терористичною організація "Фронт Опору".
Безпосереднім приводом для теракту «Фронт опору» назвав видачу індійською владою дозволів на будівництво в Кашмірі житла на 80 з лишком тисяч осіб. Очікується, що це будуть переселенці з інших частин Індії, здебільшого індуїсти. Отже, зміниться демографічний склад спірного регіону.
Прем'єр-міністр Нарендра Моді скликав термінову нараду, після якої уряд Індії звинуватив Пакистан у цьому теракті, не надавши, проте, жодних доказів. Наслідком стало погіршення індійсько-пакистанських дипломатичних відносин та співпраці з Пакистаном: було скорочено чисельність посольств та дипломатів, призупинено видачу віз пакистанцям та анульовано вже видані. Також було закрито єдиний сухопутний КПП Вагах-Аттарі.
Уряд Індії вирішив призупинити дію договору про води Інду, підписаного між двома країнами в 1960 році, який свідчить, що води річок, які беруть свій початок у Кашмірі, повинні бути порівну розподілені між Індією та Пакистаном.
Після погіршення дипвідносин з боку Індії уряд Пакистану вжив дзеркальних заходів. Повітряний простір Пакистану було закрито всім літаків індійських авіакомпаній. Вся торгівля між двома країнами припинена. 25 квітня ВС Індії заявили про обстріл своїх прикордонних постів з боку Пакистану: атака сталася в районі лінії контролю у Джамму та Кашмірі. Індійські сили відкрили вогонь у відповідь.
Велике невдоволення у уряду Пакистану викликало бажання Індії перекрити течію Інду. Справа в тому, що витоки п'яти із шести річок системи Інду знаходяться в Індії, але основний водозабір здійснює Пакистан. Від стабільності водопостачання залежить сільське господарство та енергетика Пакистану.
1960 року було укладено договір, згідно з яким Індії належить право користуватися водами трьох східних річок системи Інду до пакистанського кордону, а Пакистан користується трьома західними річками. Індія не порушувала договір в жодному з конфліктів із Пакистаном і зараз вперше призупинила його дію.
Міністр закордонних справ Індії Вікрам Місрі заявив, що угоду призупинили доти, «поки Пакистан достовірно і безповоротно не відмовиться від своєї підтримки транскордонного тероризму».
У Пакистані заявили, що зупинка або відведення потоку води в річках Джелум, Ченаб, Раві, Беас і Сатледж, що належить Пакистану відповідно до Договору про води Інду, розглядатиметься як акт війни. Така реакція уряду зумовлена тим, що річка Інд є для жителів Пакистану головним джерелом води, що дозволяє зрошувати 12 млн га землі. Якщо потоки води стануть непостійними, сільське господарство Пакистану може опинитися під загрозою, особливо культури, що залежать від зрошення, наприклад, пшениця, рис та цукрова тростина.
Міністр оборони Пакистану Хаваджа Асіф в інтерв'ю Sky News заявив, що останні події можуть призвести до "тотальної війни" між Пакистаном та Індією. Він наголосив, що світ має "стурбуватися" перспективою повномасштабного конфлікту між країнами, які мають ядерну зброю.
За оцінками експертів, зараз Індія має 90-110 ядерних зарядів у боєготовому стані, а також певну кількість готових комплектуючих компонентів, достатніх для виробництва 50-90 ядерних боєзарядів.
Пакистан має шостий у світі ядерний арсенал після країн - членів “ядерного клубу” та Ізраїлю: кількість ядерних боєзарядів, за оцінками різних експертів, коливається від 60 до 150.
Експерти аналітичної організації Council On Strtegic Risks дійшли невтішного висновку про те, що ядерна війна Індії та Пакистану призведе до катастрофічних наслідків не лише для регіону, а й усієї планети. За їхніми даними, вона може забрати життя від 50 до 125 мільйонів людей. І це відчує вся планета: первинна продуктивність (здатність природи забезпечувати життя: вирощування врожаю, відтворення риби в океані тощо) впаде на 15-30% на суші та на 5-15% в океанах. Це, на думку дослідників, може загрожувати глобальним голодом та низкою інших проблем для планети.
Конспірологам на замітку: 21 квітня до Індії приїжджав віцепрезидент США Венс. Фото: ФБ Narendra Modi
Головною першопричиною протистояння між Індією та Пакистаном є давня суперечка за штат Кашмір, яка вже призвела до кількох збройних конфліктів. У цьому регіоні переважає мусульманське населення, але правляча верхівка складається з індуїстів. Конфлікт навколо Кашміру триває з 1947 року, тобто з моменту відмови Великобританії від своїх прав на Британську Індію, з моменту її розпаду на дві держави – Індію та Пакистан.
Тоді цим регіоном правив махараджа-індуїст, проте 77% його підданих були мусульманами. У кількох районах князівства спалахнуло повстання проти махараджі. Ополчення пуштунських племен з території Пакистану, а потім і «пакистанські добровольці» вторглися в князівство на допомогу єдиновірцям-мусульманам, що повстали.
24 жовтня 1947 року на території, зайнятій ними, було проголошено створення суверенного осередку Азад-Кашмір («Вільний Кашмір») та входження всього князівства до складу Пакистану. У відповідь на це махараджа-індуїст заявив про приєднання Кашміру до Індії та звернувся до індійського уряду за військовою допомогою.
Пакистанське керівництво почало вимагати проведення в Кашмірі референдуму щодо його приєднання до Пакистану, а Індія була проти. З тих пір і тривають безперервні суперечки двох країн за цей регіон – кому належить Кашмір? За останні 10 років у цих конфліктах загинуло 30 тисяч людей з обох країн.
Річка Інд
Довжина: близько 3180 км (для порівняння довжина Дніпра близько 2200 км)
Виток: гори Тибету, на території Китаю, поблизу озера Манасаровар
Протікає через: Китай (Тибет), Індію (Ладакх), Пакистан
Впадає в Аравійське море, утворюючи дельту в районі міста Карачі (Пакистан).
Головне джерело водопостачання та іригації для Пакистану: понад 80% сільського господарства країни залежить від Інду.
Є культурним символом: від назви річки походить назва країни - Індія.
- Взаємні заяви призвели до того, що відносини між ядерними сусідами, які вели три війни, досягли найнижчого рівня за останні роки.
- Індія та Пакистан управляють частиною Кашміру, але обидві претендують на всю територію. Нью-Делі описує всю войовничість у Кашмірі як підтримуваний Пакистаном тероризм. Пакистан заперечує це, і багато мусульман Кашміру вважають, що бойовики є частиною доморощеної боротьби за свободу.
- Організація Об'єднаних Націй закликала Індію і Пакистан до «максимальної стриманості» у зв'язку зі смертоносною стріляниною в Кашмірі, що відбулася минулого тижня.
- Відносини впали до найнижчого рівня за останні роки: Індія звинуватила Пакистан у підтримці «транскордонного тероризму» після того, як бойовики здійснили найстрашніший за чверть століття напад на мирних жителів у спірному Кашмірі, де більшість населення становлять мусульмани.