22 листопада
Завантажити ще

Вашу столичну квартиру зруйнував снаряд: куди вас евакуюють і як оформити компенсацію

Вашу столичну квартиру зруйнував снаряд: куди вас евакуюють і як оформити компенсацію
Фото: https://www.facebook.com/photo/?fbid=276913404621119&set=pcb.276913424621117

22-й день війни… Росія всупереч міжнародним зобов'язанням та правилам ведення війни бомбить мирне населення та цивільні об'єкти. Снаряди та уламки від збитих ворожих російських ракет долітають навіть у столицю. Днями в Києві палала багатоповерхівка в Шевченківському районі, зруйновано кілька приватних будинків, у тому числі й екс-продюсера Ані Лорак Юрія Фалеси, постраждала вхідна група в метро "Лук'янівська", зачеплений будинок у Дарницькому районі.

Що робити і на кого розраховувати, якщо ваш будинок (квартира) постраждали від авіаудару чи уламків збитої ракети? «КП" в Україні» поспілкувалася з народним депутатом, столичним мажоритарником Романом Грищуком та виділила головні поради на такі випадки. Хочемо вірити і дуже сподіваємось, що ці поради нікому не знадобляться. Але поінформований - отже, озброєний.

Куди евакуюють:

Алгоритм евакуації киян із зруйнованих (пошкоджених) будинків – компетенція КМДА. Але постраждалі можуть розраховувати і на волонтерів. За словами Романа Грищука, вони створили волонтерський рух, який забезпечить тимчасове проживання потерпілих.

– Є місця, куди ми зможемо тимчасово поселити громадян, забезпечити їх їжею, одягом, ліками – предметами першої потреби, – каже депутат. У багатьох школах у спортзалах розгорнуто такі гуманітарні штаби.

Що зробити, щоб отримати компенсацію:

Важливо! Намагайтеся зберігати холодну голову і максимально збирайте докази того, що ваш будинок/квартира постраждали внаслідок воєнних дій (авіабомбардування, обстріл та ін.).

Перше. Як зіницю ока бережіть свої документи, у тому числі на житло. У вас мають бути оригінал (і бажано копії) права власності, техпаспорт та актуальний витяг з Держреєстру майнових прав на нерухоме майно. Якщо є можливість зберігати один екземпляр копій документів в альтернативному чи захищеному місці – чудово. На всяк випадок:

Друге. Максимально фіксуйте всі руйнування будинку: фотографуйте, знімайте відео. Не можете самі, але знайшли такі відео/фото у соціальних мережах, ЗМІ – зберігайте!

Третє. Детально описуємо руйнування. Прослідкуйте, щоб співробітники Держслужби з надзвичайних ситуацій, які прибудуть ліквідувати наслідки авіаудару або пошкодження від збитої ракети, обов'язково склали акт-оцінку руйнувань, візьміть копію цього акту. Зверніться до райдержадміністрації з проханням скласти акт обстеження житла, що постраждало. Якщо з якихось причин рятувальники чи чиновники не можуть оперативно описати заподіяну вашому майну шкоду, зробіть таку оцінку самі. Свідчення ваших сусідів – цінні докази, тому фіксуйте їх.

Не забудьте звернутися і до правоохоронних органів із заявою про злочин – пошкодження майна. Обов'язково візьміть витяг з Єдиного держреєстру досудових розслідувань.

Четверте. Стежте за оновленнями програми «Дія». З дня на день у цьому додатку має з'явитись розділ, через який розпочнеться прийом заяв про компенсацію за зруйноване житло.

Яку суму компенсують:

Розмір та формула компенсації стануть відомими найближчим часом.

КОМЕНТАР КМДА
Тимчасове житло знайдемо, але загального механізму немає

– На сьогоднішній день у Києві існує так званий маневрений житловий фонд. Але він не дуже великий. І якщо ви пам'ятаєте руйнування будинків у Києві в довоєнний час, наприклад, від вибуху газу, цього маневреного фонду потребувала не дуже велика кількість постраждалих. Багато хто розселявся по готелях, знайомих і так далі. Тому якогось спільного механізму з офіційним оформленням у воєнний час немає. Питання вирішується, умовно кажучи, лише на рівні голови районної адміністрації. У кожного голови району є людина, яка відповідає за гуманітарний напрямок, – розповіли «КП в Україні» у Київській державній міській адміністрації.
За словами співрозмовника, сьогодні питання з житлом вирішується приблизно так: є готель, де можна безпечно розмістити, - чудово. Якщо ні – шукають запасны варіанти. Наприклад, в одну зі шкіл із районів Києва було поселено 4 сім'ї з Бучі, їм надали харчування, житло та одяг.
- Евакуйовані люди звертаються до адміністрації до відповідальних осіб, підключаються волонтери, підключається гуманітарний штаб, якщо є потреба у житлі. Можна звернутися на гарячу лінію 1551. У кожному штабі є офіційні особи, які представляють місто. Вони можуть допомогти. І всім тим, хто потрапив у складне становище у зв'язку з попаданням снаряда по дому, допомога буде надана, - запевняють у КМДА. - Усі механізми у місті задіяні та працюють чітко. Це спільне лихо, до якого всі поставилися з розумінням.