23 листопада
Завантажити ще

Настала п'ятниця, 13-те: основні забобони та прикмети

Настала п'ятниця, 13-те: основні забобони та прикмети

Наступила перша у 2024 році п'ятниця, 13-те – дата, що давно стала одним із найвідоміших забобонів, пов'язаних із невдачами. Крім поточної, цей збіг настане ще у грудні.  

Історія походження забобону

Історично як п'ятниця, так і число 13 вважалися нещасливими у багатьох культурах. Ще у скандинавської міфології існувала легенда, за якою Локі, бог хитрощів і обману, з'явився на священному бенкеті у Валгаллі без запрошення, зробивши кількість гостей 13. Це призвело до трагічної смерті Бальдра, бога світла та радості, внаслідок обману.

З часом цей забобон поширився Європою і зміцнів у Середземноморському регіоні до приходу християнства. Навіть у Біблії п'ятниця сприймається як нещасливий день. Вважається, що саме в п'ятницю Єва зірвала заборонений плід, Каїн убив Авеля, і стався потоп за часів Ноя.

Справжню популярність як день невдач п'ятниця, 13-те, отримала у XIX столітті. Поєднання цієї дати стало модним через вікторіанське суспільство. Одним із факторів популяризації був роман "П'ятниця, тринадцяте" Томаса Лоусона 1907 року. Він розповів про брокера, який скористався забобонами, щоб обвалити ринок.

У 1980-х культовий фільм "П'ятниця, 13-те" зміцнив образ цієї дати як невдалої. А ще у 2003 році роман Дена Брауна "Код да Вінчі" допоміг поширити помилкові твердження про зловісність цього дня.

Що не варто робити в п'ятницю, 13-го

Згідно з повір'ями, аби цей день минув без неприємних сюрпризів, варто дотримуватися кількох важливих правил:

  • Не варто позичати гроші або брати в борг.
  • Мовчіть про свої сни до наступного дня, адже розповідати про побачене уві сні в цей день — погана прикмета.
  • Уникайте сварок. Навіть дрібні конфлікти можуть обернутися серйозними проблемами у стосунках із близькими та призвести до великих непорозумінь.

П'ятниця, 13-те: прикмети

  • Не варто стригти нігті — існує переконання, що це може скоротити тривалість життя.
  • Вважається, що будь-які слова й думки в п'ятницю, 13-го, набувають особливої сили, тому слід бути обережними з тим, що говорите і навіть думаєте.
  • У різні часи цей день вважався ідеальним для ворожіння, оскільки ворожіння в п'ятницю, 13-го, вважалося максимально правдивим.

Альтернативна історія

Не всі народи вважають п'ятницю, 13-го, поганою. Так, у язичницькі часи цей день асоціювався з жіночою божественністю. Саме слово "п'ятниця" походить від імені богині Фрігг, що у скандинавській міфології була королевою небес і захисницею шлюбів, материнства та любові. Також існувала богиня Фрейя, яку часто плутали з Фрігг. Вона мала здатність передбачати майбутнє та впливати на результат битв. Вона їздила на колісниці, запряженій чорними кішками, що теж стало символом удачі. У багатьох культурах п'ятниця вважалася сприятливим днем для шлюбів і родючості.

Новини по темі: П'ятниця 13