Завантажити ще

15 травня - День вишиванки та День сім'ї, яке сьогодні церковне свято, що не можна робити

15 травня - День вишиванки та День сім'ї, яке сьогодні церковне свято, що не можна робити
Фото: krivbass.city

15 травня у світі відзначають Міжнародний день сім'ї та Міжнародний день захисту клімату. В Україні сьогодні - День сім'ї та День вишиванки. Віряни вшановують пам’яті преподобного Пахомія Великого. До нового року залишилося 230 днів.

Яке сьогодні церковне свято

Сьогодні, 15 травня, в православному календарі день пам’яті преподобного Пахомія Великого. Він був видатним духовним наставником і засновником монастирського руху. Він народився у Фіваїді, в Єгипті, у язичницькій родині, але з юності проявляв цноти та здатності до духовного розвитку. Після служби в армії, Пахомій прийняв християнство і віддав своє життя Богові, живучи у відокремленій обителі. Там він зустрів свого духовного наставника, старця Паламона.

За Божою вказівкою, Пахомій побудував монастир у Тавеннісі, де він приймав учнів і навчав їх цінностей внутрішнього життя та праці. Він також створив статут спільного життя, який об’єднав монахів у єдність. Під його керівництвом монастирський рух розквітав, і він заснував ще сім монастирів неподалік. Преподобний Пахомій мав під своїм покровительством близько 7000 ченців і завжди підтримував єдність усієї спільноти.

Він був відомий своєю смиренністю та відкритістю до порад і зауважень від своїх братів, проявляючи глибоку любов до Бога і ближнього. У останні роки свого життя преподобний Пахомій важко захворів на моровицю, але продовжував служити спільноті до своєї смерті у віці 53 років. Його тіло було поховане біля обителі, і його пам’ять залишилася невмирущою.

Народні прикмети 15 травня

  • Після дощу з'явилася веселка — більше опадів не буде.
  • Ластівки повертаються з теплого краю — вже не чекайте на холодні дні.
  • Багряний схід сонця — до спекотного літа.

Що сьогодні не можна робити

Забороняється цього дня розповідати про свої плани на майбутнє, тому що інакше вони не здійсняться. Наші пращури вірили, що не можна шити і вишивати, бо "зашиєш" своє щастя. Не рекомендується і мити підлогу, тому що вимиєш з родини добробут.

Цього дня наші пращури намагалися обов'язково допомогти тим, хто цього потребує. Вірили, що добро повернеться в сторазовому розмірі. Також селяни виходили в поле сіяти пшеницю.

Як назвати дитину, яка народилася 15 травня

Сьогодні іменини святкують Дмитро, Пахом, Макар та Анастасія. Талісманом людини, народженої 15 травня, є онікс. Здавна цей камінь був оповитий таємницею. Вірили, що онікс є покровителем лише сильних та вольових людей.

Історичні події 15 травня

1648 — відбулася битва під Жовтими Водами між повсталими українськими козаками під керівництвом Богдана Хмельницького і авангардом військ Речі Посполитої (по 16 травня).

1848 — з цього дня, згідно з законом австрійського цісаря Фердинанда І від 17 квітня 1848, скасовувалися селянські повинності у Галичині (селянська реформа 1848).

1891 — Папа Римський Лев XIII видав енцикліку Rerum Novarum на підтримку прав робітників і заперечення класової боротьби, ця енцикліка склала підґрунтя християнської демократії.

1905 — засновано Лас-Вегас.

1940 — в США в продажу з'явились нейлонові панчохи.

1948 — початок арабо-ізраїльської війни.

1955 — у Відні представники СРСР, США, Великої Британії та Франції уклали Державний договір про відновлення незалежної і демократичної Австрії.

1957 — Велика Британія розпочала операцію Grapple: у 8 милях (13 км) над атолом Молден здійснено вибух термоядерної бомби потужністю 300 кілотонн (у двадцять разів потужнішого за атомні бомби, які зруйнували Хіросиму і Нагасакі).

1976 — авіакатастрофа Ан-24 під Черніговом, внаслідок якої загинули 52 особи — всі пасажири та члени екіпажу.

1992 — згідно з наказом Міністра оборони України за № 76 була заснована газета «Флот України».

2022 — Український гурт Kalush Orchestra з треком «Стефанія» переміг у конкурсі Євробачення з великим відривом, здобувши рекордний 631 бал загалом від міжнародного журі та глядачів. Фронтмен Олег Псюк знайшов буквально кілька секунд після виступу Kalush Orchestra, щоб сказати: «Я прошу вас усіх. Допоможіть Маріуполю! Допоможіть Азовсталі просто зараз!» — закликав музикант підтримати захисників Маріуполя. Цей палкий заклик пролунав наживо в ефірі конкурсу, який дивляться мільйони глядачів.