22 листопада
Завантажити ще

Втеча від мобілізації: росіян Стамбул «перетравить», а грузини пускають не всіх

Втеча від мобілізації: росіян Стамбул «перетравить», а грузини пускають не всіх
Фото: t.me/Pravda_Gerashchenko

Після оголошення про «часткову» мобілізацію в Росії багато росіян рвонули із країни.

Незважаючи на майже 10-кратне підвищення цін, авіаквитки до найближчих безвізових країн уже розкупили на два тижні вперед. Наземних шляхів вибратися з РФ не так вже й багато. Як правило, люди їдуть до Туреччини, Вірменії та Грузії.

Що змінюється в цих країнах у зв'язку з біженцями з РФ? Про це ми поговорили з координаторами проєкту допомоги емігрантам «Ковчег» у Стамбулі, Єревані - Андрієм Давидовим та Дариною Маяцькою, а також координатором міжнародного фонду Free Russia Foundation на Південному Кавказі - Єгором Куроптєвим.

Турків хвилюють не приїжджі, а інфляція

- Андрію, що зараз відбувається в Туреччині? Як місцеві реагують на приїжджих?

Андрій Давидов. Фото: Особистий архів

Андрій Давидов. Фото: Особистий архів

- Тільки за один день до боту «Ковчега» надійшло близько 2000 запитів, 150 з них – на житло. Люди дуже хочуть виїхати з Росії, але реальної можливості зробити це вони не мають. Вчора багато росіян, хто мав гроші, полетіли до Туреччини. Ті, хто зі скромними доходами, намагаються перетнути будь-який сухопутний кордон Росії.

– І куди люди йдуть?

- Сухопутних кордонів не так багато – вони є з Фінляндією, а до Естонії, Латвії, Литви не пускають. З Вірменією ми не маємо сухопутного кордону. Із Грузією є, але там велика кількість відмов. Тому багато хто бере квиток на далекі дати, розраховуючи, що ще зможе виїхати.

- Тобто не можна сказати, що з учорашнього дня в Туреччині побільшало росіян чи злетіла оренда?

- Людей більше не стало: кількість рейсів залишилася незмінною. Оренда поки що не піднімалася.

- Згодом це може змінитися?

- Звісно. Але взагалі, на мою думку, більшість росіян, які хотіли залишити країну, виїхала ще в березні. Зараз ми бачимо великий потік людей, хоча ціни на квитки злетіли – найдешевші квитки до Астани понад 1 мільйон рублів, квитки до Стамбула – 150-200 тисяч.

- Що зміниться, коли росіян побільшає?

- Дивлячись, куди ці росіяни полетять. Перші країни в списку – Вірменія та Туреччина. До Грузії зараз багатьох не пускають, тож народ туди перестав літати. Крім того, там є конфлікт між владою та суспільством. Суспільство каже: введіть візовий режим та не впускайте росіян. Вже з березня вдвічі-втричі подорожчала оренда житла, як і в Єревані.

Треба розуміти, що Єреван – це мільйонне місто. Там, звісно, вкотре злетить оренда. Вона піднялася відразу після війни: до Єревану приїхало від 35 до 50 тисяч людей. А Стамбул – 16-мільйонне місто. Сюди навіть якщо ще 100 тисяч росіян приїде, нічого не зміниться. Стамбул може «переварити» ще хоч 200-300 тисяч осіб: він у 16 разів більший, ніж Єреван, тому різниця в ціні не буде суттєвою.

- Чи може збільшитися конфлікт між українцями та росіянами?

- Більшість росіян, які залишають РФ, виступають проти війни - у цих людей солідарна позиція з українцями, і жодних конфліктів не виникає.

- Що взагалі можна сказати про настрої у Туреччині?

- Незважаючи на те, що Туреччина – країна НАТО, тут триває активна антизахідна пропаганда. Туреччина на словах підтримує Україну, допомагає їй якимось озброєнням і водночас намагається допомогти Росії оминути санкції.

Серед місцевого населення немає антиросійських чи проукраїнських настроїв. Тут багато хто взагалі не знає, що в Україні йде війна.

- Відтиснути Крим під шумок не планують?

- Настрою на тему «віджати Крим» тут немає. Чесно кажучи, місцевим взагалі байдуже, що відбувається.

- Але що тоді хвилює турків?

– Турків хвилює інфляція. Тут вона – понад 100% на рік. В економічному плані все дуже погано. Погано для місцевих – добре для тих, хто заробляє за кордоном.

Як вам квиток за 16,5 тисяч доларів? Скрін: ТГ Perepichka NEWS

Як вам квиток за 16,5 тисяч доларів? Скрін: ТГ Perepichka NEWS

У Вірменії чекають нового підвищення оренди

- Дарино, які настрої у Вірменії у зв'язку з росіянами, які прибувають?

Дарина Маяцька. Фото: Особистий архів

Дарина Маяцька. Фото: Особистий архів

- Квитків до Єревану з великих міст Росії вчора вже не було. Наземним способом сюди можна потрапити з Росії тільки через Грузію, а щоб потрапити до Грузії, потрібен закордонний паспорт. Єреван часто вибирають ті, у кого є тільки внутрішній паспорт. При цьому люди купують квитки на автобус із Москви та Санкт-Петербурга, а це кілька діб у дорозі плюс велика черга на кордоні через Верхній Ларс. Проте до Вірменії їде багато людей.

- Ціни в країні якось відреагували на зростання кількості приїжджих?

- Щодо цін, звичайно, вони злетять: Єреван не дуже велике місто – тут мешкає близько 1 млн 200 тисяч осіб, і навіть + 50 000 росіян – це досить багато. Важко знайти для всіх житло, тому воно швидко зростає в ціні. Ще у березні ціни злетіли у 2-3, якщо не 4 рази. Нині очікуємо на чергове підвищення.

З іншого боку, у березні їхали все-таки люди, у яких або є добре оплачувана віддалена робота, або якісь накопичення. Нині вже їдуть усі. Поки не дуже зрозуміло, як люди впораються зі зростаючими цінами.

- Скільки зараз коштує винайняти квартиру в Єревані?

- По-різному. Однокімнатні квартири – від 500 доларів до нескінченності. Дешевше житло в інших містах Вірменії, наприклад, у Гюмрі. Там ще можна знайти квартири за 300 доларів. Плюс є передмістя Єревана та інші міста.

- Заявок у «Ковчег» побільшало?

– Вчора їх було під сотню, і це за 1 день.

- А в інші дні?

– Максимум кілька десятків. Тому насамперед намагаємося знайти додаткові ресурси на оренду нового житла, а далі дивимося за кількістю вільних місць.

Для нас важлива позиція людини щодо того, що відбувається. Ми і до оголошення мобілізації уважно перевіряли заявки та вивчали соцмережі заявників, і зараз перевіряємо. Нам важливо, щоб людина не тільки виїжджала від мобілізації, але також була проти війни.

- У Вірменії трапляються конфлікти між українцями та росіянами?

- До нас їде не дуже багато українців: Вірменія не в змозі належним чином підтримувати біженців, бо сама перебуває під обстрілам.и З боку держави фінансової підтримки немає.

Конфлікти між росіянами та українцями, наскільки мені відомо, не виникали. Я спілкуюся з українською громадою, яка надає гуманітарну допомогу біженцям з України – у нас із ними нормальні стосунки. Мені кажуть: ми розуміємо, якщо ви – росіяни, які проти війни, то навіщо нам конфліктувати?

- Найближчими днями очікується великий наплив людей?

- Я чекаю на велику кількість людей, які хочуть виїхати з Росії, але поки не дуже зрозуміло, як вони це зроблять. Після 21 вересня квитки до безвізових країн стали коштувати сотні тисяч - далеко не всі мають такі суми.

– Перейти кордон пішки можна?

– Не так багато пунктів, через які можна виїхати. На півдні єдиний виїзд – Верхній Ларс. Так можна потрапити до Грузії, але для цього потрібний закордонний паспорт, а він є далеко не у всіх.

На прикордонному пропускному пункті «Верхній Ларс» зібралася багатокілометрова пробка з охочих виїхати до Грузії. Фото: t.me/turkeyrussia1

На прикордонному пропускному пункті «Верхній Ларс» зібралася багатокілометрова пробка з охочих виїхати до Грузії. Фото: t.me/turkeyrussia1

Грузини вимагають ввести візи для росіян

- Єгоре, що зараз відбувається в Грузії у зв'язку з новим потоком росіян, що біжать від мобілізації?

Єгор Куроптєв. Фото: facebook.com/kuroptev.egor

Єгор Куроптєв. Фото: facebook.com/kuroptev.egor

- Вже за добу після оголошення «часткової» мобілізації в РФ авіаквитки з Мінська до Грузії розкупили до 5 жовтня. Величезний наплив людей, багато запитів про допомогу.

Черга на наземному кордоні у Верхньому Ларсі вже 20 годин, хоча ще вчора ввечері була на 2 години.

Зрозуміло, що охочих залишити Росію багато, інших повідомлень немає. Коли ви бачите, що розкуплені всі квитки до Єревана та Стамбула, потрібно розуміти, що більша частина з цих людей потім поїде до Грузії.

- Чому?

- Тут набагато безпечніше. До Грузії поїдуть журналісти чи антивоєнні активісти. Інші залишаться у Вірменії: там ставлення до росіян набагато лояльніше. А всі, хто відчуває ризики, вирушать до Грузії.

- Між росіянами та українцями в Грузії не виникає зіткнень?

– Українці перетинаються лише з активними росіянами, які з самого початку виступають проти війни та щось робили проти режиму протягом багатьох років. Ми зустрічаємося на акціях – і все відбувається нормально.

Перша акція у Тбілісі, яку ми організовували 24 лютого, зібрала понад 1000 осіб – здебільшого на мітингу були росіяни, у меншій кількості – білоруси та українці. До того ж є чимало різних форматів підтримки та гуманітарної допомоги, яку спільно організовують українці та росіяни.

Якщо говорити про людей, які весь цей час підтримували війну, а зараз вони вирішили, що не хочуть іти вмирати, це складніша аудиторія. Такі люди навряд чи поїдуть до Грузії: частина країни окупована Росією, і через кожен будинок тут буде написано щось про "російський військовий корабель" та інші речі. Ми підтримуємо цей слоган, для нас люди, які готові вбивати та вмирати за путінську війну – не росіяни, а злочинці.

Тому для тих, хто з повагою ставиться до країни, до якої він їде, жодних проблем немає.

- Кажуть, багато росіян не пускають до Грузії.

- З кінця серпня виникали складнощі, контроль щодо громадян РФ на кордонах посилено. Було чимало відмов, і це зрозуміло: Грузія з Росією не має кордонів. Це у Вірменії всі кордони контролює ФСБ, а Грузія має контролювати потік людей, що вона і почала активно робити останнього місяця.

Також неясно, чи найближчим часом випускатимуть із Росії. Поки що 98% росіян вдається виїхати. Сухопутним кордоном це довго - до вечора очікується черга на добу, зараз вона становить приблизно 20 годин.

– Як у країні з цінами на житло?

- Після 24 лютого, коли мільйони біженців виїхали з України, а тисячі росіян не захотіли залишатися у країні, що воює, - вартість оренди злетіла в 2-3 рази. З того часу вона не знижувалася. До початку війни у Тбілісі найкращу квартиру в центрі можна було зняти за 700 доларів, а зараз така буде коштувати 2000 доларів. Те, що можна було зняти до війни за 300 доларів, зараз коштуватиме 800 доларів. Тому цінам злітати вже нема куди.

Складнощі з легалізацією існують, але в Грузії, на відміну від Вірменії та Туреччини, можна жити рік із правом на роботу і всього завгодно, окрім як голосувати. Наприкінці року ти просто виїжджаєш на 5 хвилин до Вірменії, п'єш каву - і повертаєшся назад ще на рік.

– А як місцеві реагують на росіян?

- З початку війни грузинське суспільство вимагає запровадження віз для росіян. Влада ніяких віз вводити не планує, але відповіддю на вимоги стало посилення контролю на кордоні. Не має значення, їдуть сюди з політичних мотивів, туристи чи людина хоче пожити в Грузії – прикордонник може дійти висновку «недостатньо інформації, недостатньо пояснень, незрозуміло, навіщо їдете» - і відмова.

Попри це більшість грузинів вважає – у всьому винна війна Путіна, а не хтось ще. До того ж більшість росіян у Грузії допомагають біженцям із України.

- Найближчим часом до Грузії приїде багато людей із Росії?

- Так, це загальна картина щодо будь-яких країн. Є ще Чорногорія, Сербія, Казахстан, але більшість їхатиме до Грузії, Вірменії, Туреччини. Більшість з тих, хто не виступав проти війни, залишаться у Вірменії, більшість з тих, хто виступав – залишиться у Грузії.

Звичайно, людей буде багато. Зрозуміти, хто вони, поки що неможливо: хвиля тільки почалася. Вчора було озвучено, що мобілізаційний запас у РФ – 25 млн осіб. Очевидно, що з цього числа поїде мінімальна кількість росіян, але у будь-якому разі цифри будуть дуже великі.

- І це при тому, що ціни на квитки сильно зросли.

- Так. Квиток, який коштував 200 доларів, зараз за 2000 мало хто купить, але, якщо немає виходу і ти можеш потрапити під заклик, напевно, поїдеш за будь-які гроші. Ще є автобуси, які вже переповнені, - вони їдуть до Грузії та Вірменії, Казахстану.

Головне питання – чи закриють виїзд? Чи сядуть військові комісари на кордоні? Зараз ми бачимо, що в аеропортах і на кордонах запитують: служив – не служив, повістка – не повістка. Ти просто відповідаєш – і проїжджаєш. Але все може змінитися будь-якої секунди, і після двох питань можуть почати відмовляти, що за логікою мобілізації очікувано.

Тож перше питання – коли почнуть закривати кордони для людей, які підходять під «часткову» мобілізацію, яка насправді зовсім не "часткова"? Якщо уважно подивитись - під накази, що вийшли, підпадають майже всі, хто в запасі.

Друге питання – який вибір зробити? Шляхів три:

  • перший - йти воювати і померти на війні,
  • другий - здаватися в полон, якщо мобілізували проти волі,
  • третій – ставити запитання своєму уряду.

Навіть якщо третина людей зважиться на останній варіант, то вже буде дуже добре.