21 листопада
Завантажити ще

День гідності та свободи: 20 років тому розпочалася Помаранчева революція

День гідності та свободи: 20 років тому розпочалася Помаранчева революція
Фото: prm.ua

Щороку 21 листопада українці відзначають День гідності та свободи. Його започаткували після подій 2004 та 2013 років, коли українці повстали проти російських інтересів та виявили бажання бути вільним народом і захищати свої цінності. Саме цього дня розпочалися дві революції - у 2004-му Помаранчева революція, а в 2013-му - Євромайдан.

20 років тому, 21 листопада 2004 року, на майдані Незалежності у Києві зібрався перший мітинг, який був відповіддю на масштабні фальсифікації на користь провладного кандидата Віктора Януковича під час президентських виборів. Акції протесту за кілька днів поширилися країною і переросли у Помаранчеву революцію.

Зазначені події отримали назву за кольором, який використовували прибічники кандидата в президенти Віктора Ющенка й опозиційної партії «Наша Україна». Під помаранчевими стягами гуртувалися громадяни, яким була небайдужа доля України. 

Другий тур президентських виборів відбувся 21 листопада 2004 року. Віктор Янукович, розуміючи, що перевага не на його боці, для власної перемоги використав увесь можливий адміністративний ресурс, у результаті чого сфальсифікована явка на Донбасі зросла до 89,5% у Луганській і до 96,7% у Донецькій областях.

Ще 21 листопада прибічники партії «Наша Україна» почали облаштовувати на майдані Незалежності в Києві наметове містечко. Кількість мітингувальників того дня становила близько 30 тисяч осіб, а вже наступного сягнула 100 тисяч. 23 листопада на Хрещатику було встановлено 400 наметів. Завдяки супутниковій трансляції з майдану Незалежності про події в Україні дізнався світ.

Революція гідності, 2013 -2014 років. Фото: Євген Гурський/slovoidilo.ua

Революція гідності, 2013 -2014 років. Фото: Євген Гурський/slovoidilo.ua

Основним результатом революції було призначення Верховним судом повторного другого туру президентських виборів (не передбаченого прямо законодавством). Внаслідок компромісу, досягнутого фракціями Верховної Ради, після призначення повторного другого туру виборів були прийняті зміни до Конституції, які отримали назву "Конституційна реформа - 2004". Вона зменшила повноваження президента і у такий спосіб знизила рівень значущості спірних президентських виборів. За результатами голосування у повторному другому турі виборів 26 грудня 2004 року перемогу здобув Віктор Ющенко.

Помаранчева революція на певний час урівноважила суспільні настрої, політична верхівка почала прислухатися до виборців. Проте це дало поштовх розвиткові популізму, який не сприяв реформам. Подальше розчарування громадян у політиці Віктора Ющенка повернуло до влади Віктора Януковича, каденція якого достроково скінчилася внаслідок тримісячної Революції гідності 2013–2014 років, коли українці повстали проти російських інтересів та виявили бажання бути вільним народом і захищати свої цінності.

Фото: УНІАН

Фото: УНІАН

Тоді головний майдан столиці України перетворився на місце бойових дій, де частина поліції та влада повстала проти народу. Активістів, які віддали своє життя на Майдані Незалежності, назвали Героями Небесної Сотні.

  • 24 листопада 2023 року стало відомо, що відомий своєю участю в нападі на журналістів під час Революції гідності 2013 року Вадим Тітушко, прізвище якого стало "родоначальником»  нового терміну – «тітушки», служить в ЗСУ. 
  • У листопаді 2023 року у Києві на вулиці Панківській з'явився сквер імені Дані Дідіка – 15-річного юнака з Харкова, що віддав своє життя за Україну. За перейменування проголосували 76 депутатів Київради.