Сьогодні - перший день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 364 дні. Віряни вшановують пам'ять святого Василія Великого. Перший день нового року.
Яке сьогодні церковне свято
1 січня в церковному календарі – день пам’яті святого Василія Великого. Він був одним з найвпливовіших богословів та церковних діячів ранньої християнської церкви. Він народився 329 року в Каппадокії (сучасна Туреччина) і помер 379 року. Василій Великий був архієпископом Константинополя і відомий своєю боротьбою проти аріанства, яке було рухом, що заперечувало божественну сущність Ісуса Христа. Він також відіграв важливу роль у формуванні догматики про Святого Духа на Першому Константинопольському соборі 381 року. Його праці, такі як "Проти аріан" і "Проти евноміан", мають велике значення для християнської теології.
Що не можна робити 1 січня
Також серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, дивилися, який сьогодні день: північний вітер - до холодного літа, від самого ранку сніжить - снігопади триватимуть до самої весни, сильний сніг - влітку буде тепло, на небі молодик - до великої повені навесні.
Як назвати дитину, народжену 1 січня
Сьогодні іменини святкують Богдан, Василь, В'ячеслав, Григорій, Іван, Михайло, Микола, Олександр, Петро, Яків, Емілія. Талісманом людини, народженої 1 січня, є соколине око. Вважається каменем, що приваблює удачу і щастя. Також здавна вірили, що соколине око підсилює інтуїцію.
Історичні події 1 січня
154 до н. е. — у Стародавньому Римі день початку річного консульства було перенесено на 1 січня.
45 до н.е. — введення в Римі юліанського календаря, розробленого єгипетським математиком Созігеном за дорученням Юлія Цезаря.
1 — обрізання Господа нашого Ісуса Христа. Об'явлення Божого імені людству.
1501 — кінець інкунабул, друкованих видань у Європі, що вийшли з моменту винаходи друкарства. З цього дня європейські друковані книжки умовно називають палеотипами.
1622 — папська канцелярія офіційно визнала 1 січня початком року. До того новий рік відраховувався з 25 березня.
1700 — указом Петра І у Росії введений юліанський календар, відтак Новий рік був перенесений на 1 січня. Тим самим відкинувши 5508 років слов’янського літочислення. В указі йшлося про те, що після 31 грудня 7208 настане 1 січня 1700 «від Різдва Господа Бога і спасу нашого Ісуса Христа.
1801 — після жорстокого придушення в 1798 році повстання в Ірландії, піднятого членами таємної революційної організації «Товариство об'єднаних ірландців», був скасований ірландський парламент. На підставі Акту про Унію утворилося Сполучене Королівство Великої Британії та Ірландії; об'єднані британські та ірландські законодавчі органи.
1880 — видано друком у Львові перше число щоденника «Діло», який виходив до початку Другої світової війни.
1885 — у Чернівцях почала виходити україномовна газета «Буковина», редактором якої був письменник і громадський діяч Юрій Федькович.
1919 — Директорія УНР видала закон про автокефалію Української Православної Церкви.
1928 — почала виходити газета «Розбудова нації», орган проводу українських націоналістів.
1940 — азербайджанська писемність переведена на кириличний шрифт.
1950 — згідно з американським планом «Троян», у цей день повинна була початися ядерна війна проти СРСР, але під час штабних випробувань від ідеї відмовилися через неготовність.
1954 — у США відбувся перший національний кольоровий телеефір.
1959 — перемога Кубинської революції.
1968 — на 1-му телеканалі Центрального телебачення СРСР вийшов перший випуск програми «Час» («Время»).
1970 (00:00:00 UTC) — початок відліку часу в Unix-подібних операційних системах (початок епохи Unix).
1983 — «Arpanet» змінила основний протокол з NCP на TCP/IP, що й привело до появи сучасного інтернету.
1999 — введено безготівкове євро (Австрія, Бельгія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція).
2000 — Туркменістан перейшов з кирилиці на латинський алфавіт.
2001 — безготівкове євро введено в Греції.
2002 — поява готівкового євро.
2015 — Росія припинила дію двосторонньої секретної угоди з США у галузі безпеки зберігання збройових урану і плутонію. Згідно з цією угодою США підтримували безпеку на 18 ядерних об'єктах РФ, допомогли РФ знищити сотні застарілих боєголовок та АПЧ, сплачували платню російським працівникам, навчали персонал та інвестували понад 2 млрд USD.