Завантажити ще

8 січня: яке сьогодні свято і що не можна робити

8 січня: яке сьогодні свято і що не можна робити
Фото: pixabay

8 січня за новим церковним календарем віряни вшановують пам'ять преподобного Юрія, а також день пам'яті святого ісповідника Еміліяна і святої преподобної Домніки. Також цього дня наші предки святкували День повитух. Цей день ще називали Бабиним днем, або Бабиними кашами. До кінця року залишається 357 днів.

Яке сьогодні церковне свято

8 січня в православному календарі день пам’яті святого преподобного Юрія. Юрій походив з благочестивої родини, але про його життя є мало деталей, що підтверджують його соціальне становище чи місце народження. Є припущення, що він народився в малому містечку або в монастирі. Він вступив на шлях чернецтва та став ченцем, присвятивши себе служінню Богу. Як і багато святих, святитель Юрій прагнув до аскези, молитви та добрих справ, роблячи все для того, щоб досягнути внутрішнього очищення.

Також сьогодні - день пам'яті святого ісповідника Еміліяна і святої преподобної Домніки. Святий Еміліан жив у період, коли християнство було в стані переслідування через римську імперію. Відзначався важким часом гонінь на християн, і багато святих мучеників і ісповідників того часу були змушені приховувати свою віру або проходити через страшні тортури.

Святий Еміліан був людиною великої віри, яка стійко витримала випробування і спокуси того часу. Він був не тільки вірним слугою Бога, але й став прикладом для інших християн, закликаючи їх бути мужніми в боротьбі за віру. Як ісповідник Еміліан не став мучеником в традиційному розумінні, оскільки не загинув за свою віру. Однак він був винятково важливим свідком християнського життя в період переслідувань. Він здійснював душпастирську діяльність, підтримуючи інших вірян у складні часи гонінь.

Преподобна Домніка, ймовірно, народилася в християнській родині в період, коли християнство вже набуло певної популярності, але ще не стало офіційною релігією Римської імперії. Її батьки, можливо, були побожними людьми, і саме в родині вона отримала перші уроки християнської віри. Відома своєю благочестивою вдачею, Домніка вирішила посвятити своє життя Богу. Вона прийняла чернецтво, присвячуючи себе молитві, покаянню і аскезі. Монастирі в ті часи були важливими осередками християнського життя, і в одному з таких монастирів Домніка знайшла своє покликання.

Вона проводила своє життя в молитві, пості та благих ділах. Її життєвий шлях відзначався великою духовною стійкістю. Вона прагнула до внутрішнього очищення та зростання в духовному житті, виявляючи відданість Богу в усіх своїх справах. Свята Домніка була відома своєю добротою та співчуттям до інших людей. Допомагала нужденним, підтримувала духовно тих, хто потребував допомоги, і зверталася до Бога з молитвами за всіх, хто страждав. Її добрі справи зробили її прикладом для інших вірян.

Що сьогодні не можна робити

  • Не можна цього дня підвищувати голос, сваритися, лихословити, тому що будь-який конфлікт затягнеться надовго.
  • Не слід тримати в домі надтріснутий посуд - це до нещастя.

Згідно з давньою традицією цього дня запрошують в гості кумів. Їх обов'язково потрібно пригостити пирогами, холодцем, варениками, гречаною кашею, щоб хрещеник цілий рік мав міцне здоров'я.

Народні прикмети і традиції 8 січня

З цим днем у народі пов'язано багато прикмет. Наприклад, дивилися, якщо вдарив мороз — ще нескоро потеплішає, а дує північний вітер — до сильного морозу. Якщо ж на гілках іній — чекайте на дощове літо.

Фото: pixabay.com

Фото: pixabay.com

Як назвати дитину, яка народилася 8 січня

Сьогодні іменини святкують Григорій, Георгій, Василина, Домна, Юліан, Антон, Анастасій, Омелян та Ілля. Талісманом людини, народженої 8 січня, є рубін - дорогоцінний камінь з багатою історією. Згадки про рубін можна зустріти навіть у Біблії. Серед древніх індійців існувала назва "король серед каменів".

Історичні події 8 січня

1656 — у нідерландському місті Гарлем вийшов перший номер газети Weeckelijcke Courante van Europa, найстарішого з періодичних видань, що нині існують (зараз виходить від назвою "Гарлемський вісник").

1851 — французький фізик Леон Фуко завдяки сконструйованому ним апарату продемонстрував обертання Землі.

1919 — у селі Ясіня теперішньої Закарпатської Гуцульщини провідна коляда місцевих гуцулів «завершилася» роззброєнням угорської залоги та встановленням української Гуцульської Республіки.

1957 — Боббі Фішер став чемпіоном США з шахів у віці 14 років.

2020 — збиття українського Boeing 737 під Тегераном, загинуло 176 людей.

Народилися 8 січня

1859 — Степан Смаль-Стоцький, український мовознавець і педагог, літературознавець (один із перших теоретиків українського віршування) (або 9 січня).

1879 — Степан Васильченко, український письменник («Мужицька арихметика», «Окопний щоденник», «Чарівниця», «Минають дні», «В бур'янах»).

1888 — Гнат Юра, український актор і режисер.

1922 — Осип Величко, український різьбяр і педагог.

1935 — Василь Симоненко, український поет («Лебеді материнства», «Ти знаєш, що ти людина?», «Україні»), журналіст, один з активістів руху «шістдесятників».

1935 — Елвіс Преслі, визначний американський співак («That's All Right», «Mystery Train», «All Shook Up», «Love Me Tender», «Suspicious Minds») і актор («Блакитні Гаваї»).

1969 — Валентина Цербе-Несіна, українська біатлоністка, перша олімпійська медалістка незалежної України.

1975 — Олена Грушина, українська фігуристка.

1988 — Ярослав Джусь, український бандурист, композитор, аранжувальник, ді-джей, лауреат багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів[3], півфіналіст та володар призу глядацьких симпатій головного шоу країни «Україна має талант-2», засновник гурту «Шпилясті кобзарі».

2000 — Валерій Самофалов, військовослужбовець Збройних сил України, учасник російсько-української війни. Герой України.