Завантажити ще

9 січня: яке сьогодні свято і що не можна робити

9 січня: яке сьогодні свято і що не можна робити
Фото: pixabay.com

Сьогодні, 9 січня, у світі відзначають Міжнародний день хореографа. Віряни вшановують пам'ять святого мученика Полієвкта. До нового року залишилося 356 днів.

Яке сьогодні церковне свято

9 січня в церковному календарі – день пам’яті святого мученика Полієвкта. Він був першим християнським мучеником у вірменському місті Мелітіні. Він служив військовим під час правління імператора Декія (249-251) і став мучеником за віру в Христа під час правління імператора Валеріана (253-259). Полієвкт був другом воїна Неарха, який був вірним християнином. Попри свою дружбу з Неархом, Полієвкт залишався язичником. Однак, коли настав час гоніння на християн, Неарх сказав Полієвкту: “Друже, ми скоро розлучимося з тобою, мене візьмуть на муки, а ти, мабуть, відречешся від дружби зі мною”. Полієвкт відповів, що бачив уві сні Христа, який зняв з нього одяг і вдягнув інший, світлий. “З цієї хвилини, – сказав він, – я готовий служити Господу Ісусу Христу”.

Запалавши духом, Полієвкт вийшов на міську площу, розірвав царський указ про обов'язкове поклоніння ідолам і вибив з рук жерців фігури ідолів. Його тесть, правитель Фелікс, якому було доручено виконувати царський указ, заявив, що Полієвкт повинен буде померти. Полієвкт залишався непохитним у своєму рішенні постраждати за Христа. З радістю схилив він свою голову під меч ката і хрестився у власній крові (це був 259 рік).

Що не можна робити 9 січня

  • Забороняється пришивати ґудзики — будуть проблеми у житті.
  • Не слід зловживати алкогольними напоями.
  • Не можна лаятися, сваритися, тому що сварка затягнеться.

Народні прикмети і традиції на 9 січня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, дивилися, який сьогодні день: на дереві сидять ворони — до сильних морозів, ясна погода — чекайте на багатий урожай, кіт лежить животом догори — буде потепління, кішка на ніч лізе на піч — до похолодання.

Після зимових свят наші предки бралися до важливих домашніх справ, які починали накопичуватися. Наприклад, прибирали в хліві і прали одяг.

Фото: pixabay

Фото: pixabay

Як назвати дитину, яка народилася 9 січня

Сьогодні іменини святкують Петро, Самей, Полієвкт, Євстрат, Євстратій та Іона. Талісманом людини, народженої 9 січня, є олександрит. Камінь, що змінює відтінок під дією сонячного світла. Олександрит підходить людям з сильним характером, справжнім лідерам.

Історичні події 9 січня

1431 — в Руані почався судовий процес над Жанною д'Арк під головуванням єпископа Кошона.

1648 — Богдана Хмельницького обрано гетьманом Запорізької Січі.

1792 — Підписано Ясський мирний договір, що завершив російсько-турецьку війну 1787—1792; Російська імперія приєднала землі між Південним Бугом і Дністром та Кубань.

1799 — у Великій Британії вперше у світі введено податок на прибуток.

1905 — 9 січня за старим стилем у Санкт-Петербурзі влада жорстоко розігнала мирну демонстрацію, учасники якої мали на меті вручити цареві «Петицію робітників і жителів Петербурга для подання Миколі II». Розстріл велелюдного мітингу, який отримав назву «кривава неділя», став одним із поштовхів до революції 1905 року. Згідно з теперішнім загальноприйнятим календарем, ця подія відбулася 22 січня.

1916 — поразкою Антанти завершилась спроба захопити протоки Дарданелли та Босфор під час Першої світової війни.

1927 — у кінотеатрі Монреаля через паніку, викликану невеликим вибухом кінокамери, загинуло 78 людей, з них 77 — діти молодше за 18 років.

1951 — у Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття штаб-квартири Організації Об'єднаних Націй.

1959 — на Кіровоградщині розпочались арешти членів підпільної організації «Об'єднання», створеної в м. Інта в Комі АРСР у 1956 році молодими українськими політв'язнями, які вже могли виходити за межі концтаборів або перебували на вільному поселенні. З 29 червня арешти розпочались в Інті, а з 26 жовтня — у Львові. Під час арештів вилучено підпільну друкарню і велику кількість антирадянських листівок.

1972 — у гавані Гонконгу загорівся і затонув океанський лайнер «Королева Єлизавета», на той час найбільший у світі пасажирський корабель.

1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з КНДР.

2007 — CEO Apple Стів Джобс представив перший iPhone.

2021 — авіакатастрофа пасажирського літака Boeing 737 в Індонезії.