Найдавніший метод консервації, популярний до сьогодні по всьому світу, - це квашення. Про те, які овочі та фрукти можна так приготувати, про вдалі дні для квашення капусти і чим корисні ферментовані продукти - читайте у матеріалі Коротко про.
В холодну пору року на обідньому столі українців завжди є квашена капуста, огірочки, томати, а подекуди яблука, баклажани і навіть кавуни. Зберігати продукти у такому вигляді наші предки навчилися ще в сиву давнину.
Зараз у кожній хаті є холодильник з морозильником, будинки оснащені підвалами, та й у магазинах і на ринках у будь-яку пору року можна купити свіжі овочі і фрукти. Але традиційні гастрономічні вподобання залишилися: квашені продукти все одно є в щоденному нашому меню. Адже такі капуста, огірки, томати смачні, хрусткі, пікантні і ще й корисні, тому що, виявляється, можуть частково замінити аптечні БАДи.
В основі квашення лежить молочнокисле бродіння, яке здійснюють ті ж самі бактерії, що знаходяться на овочах та фруктах. Під час бродіння утворюється молочна кислота, що консервує продукти.
Існує три способи квашення: у розсолі, пошаровий і у кисломолочних продуктах. Перший варіант найбільш популярний в Україні. Він ідеально підходить для квашення капусти, моркви, огірків, яблук. Продукти заливаються водою з сіллю.
Пошаровим способом зазвичай квасять капусту. У процесі її сильно мнуть, аби пустила сік, після чого додають сіль. Найбільш цікавим і дивним для українців є третій спосіб. Продукти заливають «розсолом»» на основі кефіру, йогурту, сметани чи сироватки. Такий розсіл вже містить молочні бактерії, тому процес квашення відбувається швидко.
Декілька золотих правил при квашенні
Найбільше українці полюбляють квашені капусту, огірки, помідори. Менш популярні соління яблук, кавунів, баклажанів.
Квашений овоч є потужним джерелом вітамінів (С, К, Р, U, вітаміни групи В), амінокислот, пробіотиків, флавоноїдів. Відповідно, смакуючи хрусткою капустою, нормалізуємо обмін речовин, покращуємо діяльність всієї серцево-судинної системи, стимулюємо утворення еритроцитів Ще один плюс на користь квашеної капусти - низька калорійність, лише 23 ккал у 100 грамах.
Порада: квасити капусту краще у діжці. Хоча сучасні господині стверджують, що підходить і каструля, і банка. А ще, вважали наші бабусі, важливо розпочинати квашення лише у чоловічі дні. Це понеділок, вівторок і четвер. Хоча ніхто не забороняє робити це і в середу чи суботу, але старі люди кажуть, що тоді заготовки пропадуть.
Смакуючи хрусткою капустою, нормалізуємо обмін речовин і покращуємо діяльність всієї серцево-судинної системи. Фото: radiotrek.rv.ua
Скарбниця вітамінів К, С і Е, групи вітамінів В. А ще квашені огірки містять:
І виступають природним пробіотиком, підтримують ріст хорошої кишкової флори. Тому особливо корисні тим, хто лікується антибіотиками.
Порада: перед квашенням треба обов’язково замочити огірки у чистій воді на 6-8 годин.
Природний антиоксидант у банці. У квашених помідорах міститься чимало корисних речовин:
Більш того, вчені ще й відшукали в них кверцетин - речовину, що має протизапальний ефект. Тому помірне (!) вживання квашених томатів позитивно впливає на роботу підшлункової та передміхурової залоз, серцево-судинної системи.
Порада: перед квашенням овочі треба помити. Але не звичайною хлорованою водою з-під крану, що змиває важливі для бродіння бактерії. Краще колодязною або джерельною.
У квашеному вигляді мають бути в меню того, хто хоче знизити рівень «поганого» холестерину. Також квашені яблука корисні для профілактики дисбактеріозу. У процесі бродіння утворюється молочна кислота, яка пригнічує дію хвороботворних бактерій у кишечнику.
Порада: яблука для квашення мають бути свіжими, без ушкоджень шкірки, зібрані пізньої осені. Чим твердіша м'якоть, тим довше плід доведеться вимочувати у розсолі.
У квашеному вигляді це делікатес. Ще й корисний. Баклажани мають високий вміст клітковини і мало жиру. Ідеальна закуска для тих, хто худне. Але об’їдатися пікантними «синенькими» не варто, тому що овочі містять значну кількість оксалату, солей, від надмірної кількісті яких можуть виникнути камені у нирках.
Порада: перш ніж квасити баклажани, треба замочити їх у соленій воді на пару годин. Опісля овоч стане м’якої текстури і не гірчитиме.
Солодка ягода при квашенні набуває солонуватого, з гостринкою, смаку. Під час квашення в кавунах зберігаються усі вітаміни і мінерали, і бонусом утворюються корисні бактерії. Квашений кавун позитивно впливає на імунітет, виводить з організму токсини, тонізує.
Порада: маленькі кавуни можна квасити цілими, а от великі зручніше нарізати на шматочки.
Незвичайну і корисну закуску – квашений кавун - особливо полюбляють на півдні України. Фото: Архів Коротко про
ВАЖЛИВО!
На перший погляд, квашені продукти – це саме те, що лікар прописав. Але і тут варто дотримуватися міри. Такі продукти містять добрячу кількість солі. Медики рекомендують з’їдати не більше 100-150 грамів квашенини на день.
Також із обережністю треба вводити у раціон квашені продукти тим людям, які страждають на гастрити і виразки шлунку.