21 лютого
Завантажити ще

Факт. Затишок із карпатським колоритом: гуцульський лижник

Факт. Затишок із карпатським колоритом: гуцульський лижник

Пухнасті ковдри з натуральної овчини легко знайти на сувенірних ринках Карпат. Торкніться теплої поверхні. Помилуйте візерунками, в яких закодовані давні слов'янські побажання здоров'я, добробуту, довголіття та щастя. Знайдіть лижник, який резонує з настроєм та смаком. Це так просто – продовжити відпочинок у Карпатах атмосферою гірського краю в інтер'єрі власного будинку.

Технологія створення гуцульського лижника – єдина у світі

Вовняні ковдри на ткацьких верстатах створюють у Греції, Іспанії, Шотландії, Туреччині, Перу та Австралії. Але технологія створення карпатського лижника – унікальна.

Початковий етап мало чим відрізняється від світових традицій вівчарських регіонів. Досвідчені туристи знають: щороку в Карпатах стада овець виводять пастись на полонини: квітучі альпійські луки заввишки від 800-1200 метрів над рівнем моря. Густу блискучу шерсть зістригають вручну і промивають у проточній воді найближчої гірської річки.

Для створення лижника вибирають найдовші волокна, довго чісають, прядуть на дерев'яних прядках і фарбують. Далі починається справжнє гуцульське таїнство. Створення лижника – виключно сімейне ремесло, секрети передаються від старшого покоління молодшому. Учнів з боку карпатські майстри приймають дуже рідко.

На спеціальному верстаті майстер із товстих вовняних ниток різних кольорів вручну створює вовняну ковдру із двостороннім візерунком. Яким буде візерунок? Нерідко сам майстер перед початком не знає відповіді: це магія творчості. Двох ідентичних справжніх карпатських лижників немає: завжди відрізняється орнамент і відтінок. Процес ткацтва одного килима-ковдри середнього розміру займає щонайменше два тижні

На цьому створення гуцульського пледа не закінчується: виріб потрібно звалювати, посилити зчеплення вовняних волокон та усунути мікроскопічні колкі частки. Починається етап, через який технологію створення лижників включено до Список нематеріальної спадщини України – валяння лижника.

Серед сильного потоку гірської річки встановлено дерев'яний чан – валило. Особлива конструкція чана створює в ємності вихрові потоки на кшталт центрифуги. Без електрики, виключно енергії води. Кілька годин лижник купається в цьому чані і набуває характерної щільної, гнучкої та м'якої структури.

Цілющий ефект карпатського лижника

100% натуральна овеча вовна після валяння здатна ввібрати до 30-50% вологи і залишатися сухою. Гуцули не дарма використовують лижники як ковдри і пледи: це натуральний терморегулятор, під яким тіло не потіє. Справжній лижник акумулює сухе тепло, рекомендований як утеплювач при запаленнях суглобів та радикулітах. Бажаєте швидко зняти стрес? Просто укутайтесь в м'який теплий лижник і перейдіть на умиротворений дзен карпатської природи.

Гуцульський лижник – улюбленець дизайнерів

Килим, накидка на диван, покривало на ліжко, плед: пухнасті лижники здатні грати безліч ролей в інтер'єрі житлових приміщень, ресторанів та готелів. Виконані за традиційними технологіями вироби карпатських майстрів з етнічними мотивами дивовижно гармонують з інтер'єрами третього тисячоліття. За допомогою карпатського лижника легко за одну хвилину створити в кімнаті автентичну атмосферу буковельського лоджу, яремчанської колиби або лумшорського спа в чанах.

Ліжники в бежево-сірій та шоколадній гамі чудово доповнюють фоновий інтер'єр у стилі неокласики, мінімалізму, скандинавії, вабі-сабі. Популярні у Карпатах орнаменти з помаранчевими, червоними та зеленими візерунками грають на монохромному фоні роль акцентів; чудово вписуються в інтер'єри стилів лофт, кантрі, бохо-шик.

Закони ринку незмінні: чим ближче до місця створення карпатських килимів, тим дешевшим коштує пухнасте диво. Тижневі тури компанії «Відпочинок 365» пропонують комплексну програму із проживанням у готелях класу 4 Трускавця та Ворохти. У ціну туру включено харчування, трансфер, анімація, поїздки на гірськолижні курорти та численні екскурсії. Туристи мають можливість вибрати справжній карпатський лижник на легендарних ринках Яблунецького перевалу і Косівському.

Новини по темі: Традиції Карпати шерсть