3 травня
Завантажити ще

4 травня - яке сьогодні свято, що не можна робити, традиції та прикмети

4 травня - яке сьогодні свято, що не можна робити, традиції та прикмети
Фото: pixabay.com

4 травня відзначають Всесвітній день щедрості та День пожежників. Віряни вшановують пам’ять святої мучениці Пелагеї До кінця року залишається 241 день.

Яке сьогодні церковне свято

Сьогодні, 4 травня, в православному календарі день пам’яті святої мучениці Пелагеї.  Також вона відома як Пелагія Таврійська, була християнською святою, яка жила в III столітті в місті Тарсі, що на території сучасної Туреччини. Вона народилася в багатій та знатній сім’ї язичників і була дочкою впливових батьків.

За переказами, Пелагія почула проповідь про Ісуса Христа від християн і відразу повірила в християнське вчення, вирішивши присвятити своє життя Богові. Вона була заручена зі спадкоємцем імператора Діоклетіана, але відмовилася від земного шлюбу, стверджуючи, що є зарученою з Сином Божим.

Її відмова викликала гнів імператорського спадкоємця, який, будучи зачарований її красою, намагався одружитися з нею. Пелагія ж, стверджуючи свою відданість Богу, відкинула його пропозиції. Розлючений її відмовою, спадкоємець залишив її в спокої на деякий час, сподіваючись, що вона змінить свою думку.

Пелагія звернулася до єпископа Клінона, щоб отримати святе Хрещення. Після таїнства хрещення вона почала проповідувати і навертати багатьох до християнства. Її мати, ставши ще жорсткішою, повідомила царському синові, що Пелагія відмовилася бути його дружиною через те, що стала християнкою. Засмучений юнак пронизав себе мечем, не бажаючи бачити Пелагію на муках.

Мати Пелагії, побоюючись гніву імператора, привела її на суд як християнку та винуватицю смерті спадкоємця престолу. Діоклетіан намагався відвести її від віри, пропонуючи земні блага та почесті, але Пелагія відкинула всі пропозиції з презирством. В результаті, Діоклетіан засудив Пелагію на муки.

Згідно з легендою, Пелагія увійшла до розпеченої печі з молитвою, і її тіло розплавилося, як миро, заповнивши місто приємним ароматом. Її кістки залишилися недоторканими в вогні та були викинуті язичниками за місто. Леви прийшли з пустелі та охороняли кістки святої, не допускаючи до них ні птахів, ні звірів. Єпископ Клінон зібрав кістки і поховав їх з почестями. На місці поховання був побудований храм.

Народні прикмети 4 травня

  • Роси немає на траві вранці — до зміни погоди.
  • Злива — до великого урожаю.
  • Багато хрущів — чекайте на літню засуху.

Що сьогодні не можна робити

Наші пращури намагалися цього дня не брати до рук гострі предмети та не контактувати з вогнем. Вірили, що легко отримати серйозну травму. Також свята мучениця Пелагея вважається заступницею птахів, а тому заборонялося ображати пернатих, різати домашню птицю на м'ясо.

Як назвати дитину, яка народилася 4 травня

Сьогодні іменини святкують Іван, Кирило, Марія, Микита, Никифор, Микола, Миколай, Пелагея. Талісманом людини, народженої 4 травня, є аквамарин. Камінь вважався оберегом моряків ще за часів Стародавніх Риму та Греції. Аквамарин радили носити тим, хто страждає через алергії.

Історичні події 4 травня

1415 — Констанцький собор ухвалив спалити тіло англійського теолога Джона Вікліфа, померлого за 21 рік до цього.

1807 — Франція та Персія уклали Фінкенштайнський договір, що поклав початок Франко-Перського альянсу проти Великої Британії та Російської імперії.

1838 — діячі культури викупили з кріпацької неволі Тараса Шевченка.

1848 — відкрилися Установчі збори Франції.

1863 — початок будівництва Одеської залізниці на ділянці Одеса-Балта довжиною 257 верст

1878 — в будівлі оперного театру Томас Алва Едісон вперше продемонстрував винайдений ним фонограф.

1904 — США отримали зону Панамського каналу в безстрокове володіння.

1904 — в Англії Генрі Ройс і Чарльз Роллс почали виробництво автомобілів під назвою «Роллс-ройс».

1915 — закінчився бій за гору Маківка, який тривав майже тиждень — перший великий бій Українських січових стрільців.

1979 — Маргарет Тетчер стає прем'єр-міністром Великої Британії, першою жінкою- прем'єром Великої Британії.

1986 — зона евакуації навколо Чорнобиля збільшена до 30 кілометрів.

1990 — Президія Верховної Ради Української РСР постановила перейменувати Ворошиловград на Луганськ.

2023 — під час російсько-української війни війська української ППО за допомогою ЗРК Patriot вперше в історії збили російську гіперзвукову балістичну ракету «Кинджал».